W ostatnich latach kombinezony damskie stały się prawdziwym must have, zarówno jak chodzi o elegancką, jak i sportową garderobę. Wróciły do mody po wielu latach przerwy i nic nie wskazuje na to, by szybko miały znów trafić na dna szuflad. Za co kochamy kombinezony i jak je nosić?

Kombinezon damski kojarzy się ze swobodą, ale także z kobiecą siłą, wolnością, a nawet z emancypacją. Są to słuszne powiązania, nie tylko ze względu na fakt, iż ów strój to połączenie sukienki ze spodniami. Historia kombinezonu bezpośrednio łączy się z historią feminizmu i kobiecego wyzwolenia.

Początkowo, jeszcze przed I wojną światową, kombinezon był po prostu męskim strojem roboczym, zakładanym do pracy na budowach, w kopalniach itd. Wraz z rozpoczęciem wojny część męskich obowiązków musiały przejąć kobiety. Wówczas i one zaczęły przywdziewać kombinezony, jednak wyłącznie do pracy. Po zakończeniu konfliktów zbrojnych nic nie wróciło już jednak na swoje miejsce. Myślenie, sposób bycia, a także ubierania się kobiet zmienił się nieodwracalnie. Panie zaczęły aktywniej spędzać czas i zobaczyły, że suknia nie jest najwygodniejsza w codziennym życiu. Kombinezon stał się dla nich początkowo ubraniem sportowym. Następnie moda w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęła szybko ewoluować, a prawdziwym przełomem stał się dla kobiet styl lansowany przez Coco Chanel. Jej kolekcja kombinezonów na zawsze zmieniła myślenie o owej części garderoby. Jednoczęściowy kostium stał się synonimem elegancji i wygody.

Ostatecznie kombinezon damski nie pokonał jednak sukienki, jako najbardziej popularnego jednoczęściowego elementu kobiecej garderoby. Wychodził z mody, by potem znów powrócić i zawsze miał mniejsze lub większe grono zwolenniczek. W ostatnich latach ponownie stał się prawdziwym przebojem i tym razem nic nie wskazuje na to, byśmy miały prędko o nim zapomnieć.

Kombinezon damski w różnych stylizacjach

Kombinezon jest przede wszystkim niezwykle uniwersalny. Za to lubimy go chyba najbardziej. To odzież jednocześnie kobieca i przypominająca sukienkę, ale przy tym wygodniejsza i znajdująca więcej zastosowań w życiu codziennym.

Jeden kombinezon pozwala stworzyć wiele stylizacji. Prosty, jednolity klasyczny kombinezon z długimi nogawkami, w połączeniu ze szpilkami i biżuterią tworzy elegancką stylizację wieczorową. Jeśli zestawić go z żakietem, może być doskonałym elementem formalnej stylizacji biurowej i biznesowej. Możemy też nosić go latem, np. razem z sandałami i wiklinowym koszem, zamiast lekkiej sukienki.

W sprzedaży dostępne są markowe kombinezony damskie w stylu sportowym, modne kombinezony w etniczne i kwiatowe wzory, a także bardzo eleganckie wersje na specjalne okazje. Kobiety zakładają jednoczęściowe kostiumy zamiast eleganckich sukienek na wesela, bale sylwestrowe i inne szczególne okazje. Jeśli lubisz wygodę i styl, który jest jednocześnie elegancki, a przy tym swobodny, kombinezon to doskonała propozycja dla ciebie.