moda retro a vintage różnice

Współcześnie w naszym języku vintage i retro występują zamiennie, choć oba słowa dotyczą dwóch zupełnie innych, jedynie pozornie zbliżonych do siebie elementów. Dzisiaj spróbuję nakreślić tą delikatną różnicę pomiędzy tymi stylami, choć na łamach naszego bloga będą się one swobodnie przeplatać w zależności od tematyki artykułu.

Vintage

Ludzie praktyczni nie wstępują do sklepów, by kupić bakelitową biżuterię albo dziecięce rękawiczki z przełomu wieków.

Vintage to przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na rzeczy stare, współcześnie wyjątkowe, stanowiące wyselekcjonowany asortyment. Ich głównym wyznacznikiem jest historia- mają one zazwyczaj minimum 20 lat. W związku z tym obecnie styl vintage to nie tylko swingowe sukienki, ale także jeansy typu mom a do nich obowiązkowo kultowe modele adidasów. Z uwagi na czas, zazwyczaj przedmioty w stylu vintage zwłaszcza te oryginalne, nie stylizowane, nadszarpnięte zębem czasu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, choć t właśnie naznaczone użytkowaniem staja się jeszcze bardziej szlachetne.

Współcześnie moda w stylu vintage jest popularyzowana w wersji full, jak i w postaci samych dodatków, charakterystycznych elementów takich jak wspomniane spodnie lub buty, a także nakrycia głowy czy płaszcze. Dodatki w tym wypadku pozwalają zamienić całkiem klasyczny i niewyróżniający się zestaw w nietuzinkowy look.

Podsumowując elementy określane mianem vintage- nie tylko ubrania, buty i dodatki, ale także meble czy akcesoria, powstały w przeszłości, noszące znamiona użytkowania, zazwyczaj znajdziemy je na pchlich targach, w sklepach z używana odzieżą czy komisach meblarskich.

Retro

Jak już zapewne się domyślasz, różnica obu pojęć zasadza się na okresie wyprodukowania rzeczy. Określenie retro dotyczy przedmiotów, które zostały wyprodukowane współcześnie a jedynie stylizowane na przedmioty sprzed lat. W tym wypadku nierzadko podlegają sztucznemu postarzaniu i podniszczeniu. Określenie przedmiotu mianem retro jest mocno subiektywne. Wśród niektórych dominuje opinia, że powinny one nosić elementy właściwe dla dekady lat 50 i 60, inni natomiast zwrócą się w kierunku lat 80. Dla niektórych styl retro będzie znamienny w przypadku stylizacji nie tylko w odniesieniu do okresu co samego pochodzenia i tak kłania się stylizacja na amerykański pop art lat 50 i panująca modę rock’n’roll.

Retro charakteryzuje inspiracja i stylizacja. To także idealny styl, podczas gdy fascynują nas elementy minionych epok, jednak z różnych powodów nie możemy sobie na nie pozwolić- są albo trudno dostępne, przekraczają nasz budżet, równocześnie pociąga nas nowoczesność, a vintage zachowuje swój niejednokrotnie ciężki klimat. Mówić wtedy możemy na kreatywnej hybrydzie, łączeniu starodawnych elementów z nowoczesnymi trendami. Widoczne jest to przede wszystkim we wnętrzarstwie- zwłaszcza w przypadku młodych projektantów, którzy garściami czerpią z historii polskiego dizajnu. Projektów stylizowanych w modzie również nie brakuje o czym świadczy boom na lata 90, który od kilku sezonów szczerzy się w salonach sieciowych domów mody.

Uwielbiasz bawić się modą? Eksperymentowanie i łączenie stylów to hit trendów stylizacyjnych w roku 2020. Poznaj trendy, które przypadną CI do gustu jeśli kochasz styl retro! Trendy na rok 2020- Fuzja lat 40. i 70.